В старанието си да изразим любовта към нашите четириноги членове на семейството, понякога забравяме, че те всъщност не са хора, а животни и вместо позитивната емоция, която мислим че им предаваме, като ги целуваме, гушкаме, или потуваме, ние всъщност им причиняваме стрес и дискомфорт.
Ето и петте неща, които ви препоръчваме да не правите с вашите любимци.
1. Целувки по носа и муцунката им.
При хората, целувката е знак за привързаност и обич, но това не означава че нашите кученца разбират този жест по същият начин. Дискомфортът при кучето настъпва най-често, когато хванете муцунката му, за да го докоснете с уста по носа или челото му. Дори и най-игривите и жизнерадостни кученца в тази ситуация, често навеждат глава надолу в знак на несъгласие от предприетото действие към него. Много ухапвания от кучета са резултат от точно тази ситуация. Особено важно е родителите да научат децата отрано да не правят това.
2. Споделяне на лични вещи с кучетата ни.
От ранна възраст, хората се възпитават да споделят вещите си с околните и това дори се смята за признак на добро възпитание. Но при кученцата далеч не е така. Любимите ни четириноги са доста териториални и обичат да имат вещи, които принадлежат само и единствено на тях.
Така че може да си помислите, че е сладко да подарите“ плюшената си играчка, или да „заемете“ любимата играчка за дъвчене на вашето куче – и те може да ви позволят да го направите, защото вие сте шефът – но това ги кара да се чувстват много разстроени, тъй като те нямат заложено, че трябва да споделят всичко с околните.
3. Парти- изненада за рожденният ден на вашето куче.
Знаете ли че кучетата нямат понятие за времето, като хората. Камоли да знаят кога е техният рожден ден. Подобно парти няма да докара нищо друго освен стрес на животното. Дори и да сте му подготвили огромна торта от пастет, или друг вид угощение, има вариант животното да се стресира до такава степен, че даже да не иска да изяде иначе апетитното за него лакомство, което сте му приготвили. Кучетата обичат своята рутина и наистина не харесват промени в графика, особено изненадващи. За това, най-добрият подарък, който можете да направите на вашият любимец, е да поддържате графика им последователен: да се събуждате по едно и също време, за да ги изведете, да ги храните по едно и също време и да поддържате рутинните им упражнения последователни.
4. Принудително сприятеляване с други кучета и всички околни.
Вашето спокойно, дружелюбно кученце може да не обича уличните срещи и поздрави, както си мислите. Въпреки че вашето куче може да обожава вашите привързаности, то може да не е толкова запалено, когато става въпрос за другите. Той може да го направи, за да ви угоди, но ако покаже някакви признаци на дискомфорт, не настоявайте. Важно е да уважавате желанията на кучето и да му дадете място, ако не изглежда заинтересовано да казва „здравей“ на непознати хора или кучета.
Потупване по главите им.
Можете да погалите кучето си по главата, но това е само защото то ви обича и ви признава за отговорни. В по-голямата си част кучетата наистина не обичат да бъдат потупвани по главата. За едно куче потупването по главата е донякъде груб и заплашителен жест, особено когато човекът стои над кучето, както правят повечето. Кучетата предпочитат, ако приклекнете до тяхното ниво и ги оставите да дойдат при вас. И ако галите куче, изберете почесване по брадичката или гърдите вместо потупвания по главата.
5. Да говорим с тях на „техния език“.
Кучетата не разбират „говорене“. Само защото увеличавате силата на звука си, не означава, че кучето разбира думите. И викането им, за да ги успокои, не работи. Всъщност вашето куче може дори да стане по-неспокойно, или да се стресира, защото ще помисли, че се опитвате да играете игра на лай. Вместо това разберете какво наистина се опитва да каже вашето куче с целия този лай, заедно с другите звуци, които издава.